הסכם ממון טרום נישואים

אין ספק שגירושים הוא תהליך רגשי וכואב גם אם הוא נעשה בצורה הדדית ובוגרת, אבל כאשר ממון ונכסים מצטרפים לתמונה – הפרידה עלולה להיות קשה אף יותר. הסטטיסטיקה מוכיחה, שלפחות אחד מכל ארבעה זוגות ייפרד. אם חלילה, הנישואים עולים על שרטון, קיומו של הסכם ממון שנחתם טרם הנישואים יכול להפוך את הליך הגירושים להרבה יותר מהיר, קל ונוח.

הסכם שכזה בעצם מגדיר חלק גדול מסוגיות הרכוש ובגלל שיש לו תוקף חוקי, קשה מאוד להפוך אותו בבית המשפט, ללא נסיבות יוצאות דופן.

מקרה שקרה כך היה

הגיע למשרדי בני זוג בשנות הארבעים לחייהם, כדי לערוך הסכם ממון ולחתום עליו. בני הזוג הצהירו שהם מתכוונים להתחתן בעוד מספר חודשים ושלגבר, שאלו יהיו נישואיו השניים, יש שני בנים בוגרים. האישה, שלא הייתה נשואה בעבר, היא אם חד הורית לילדה בת שבע.

כפי שהתברר לי, לגבר יש נכסים רבים שאת חלקם ירש ואת חלקם רכש במהלך חייו. לזוגתו לעומת זאת, יש דירה אחת אותה ירשה ודירה נוספת אותה רכשה בעצמה.

רצונם היה להסדיר את נושא הרכוש והמקרקעין שברשות כל אחד מבני הזוג. הגבר ביקש לשמר את החברה אותה בנה במו ידיו ואת כל מניותיה, וכן תכנן לשלב את בניו בחברה ולהוריש אותה להם בשלב מאוחר יותר. כמו כן, הגבר הוא שותף במספר חברות מצליחות וגם אותן ביקש להחריג. בנוסף ביקשו בני הזוג להסדיר את הפיצוי הכספי לו תהיה זכאית בת הזוג במקרה של פרידה.

כאשר צפו ועלו טענות מצד בת הזוג, שלא ראתה בעין יפה את הסכומים אותם ביקש בן הזוג לפרט בהסכם, האווירה במשרדי הפכה למתוחה ולעכורה. בת הזוג טענה שהיא מרגישה מקופחת ומושפלת. בתהליך של גישור, באמצעות שיחות משותפות ונפרדות, הגיעו בני הזוג להבנות בעניין הסכם הממון, שגם ישמור על רכושו של כל אחד מהצדדים וגם ייתן מענה לבת הזוג במקרה של פרידה וגירושים.

להתעלם מהרומנטיקה

אפשר להבין את הקושי הפסיכולוגי הכרוך בגיבוש הסכם ממון לפני החתונה.

ההחלטה להתחתן היא החלטה ‘אופטימית’ ומי שבוחר בצעד זה בוחר בהתחייבות, מתוך תחושה שזה לנצח. דיבורים על הסכם הם מעין הכרה ש'הנצח הזוגי' שלנו הוא פחות ודאי. לעומת זאת, אפשר להתייחס להסכם ממון באותו אופן שבו מתייחסים לביטוח בריאות ולביטוח חיים - פוליסת ביטוח לשני הצדדים והסתכלות כזו הרבה יותר קלה לעיכול.

הסכם ממון נחתם לרוב כאשר שני הצדדים לא שווים ביניהם מבחינה כלכלית, ולצד אחד יש בהכרח יותר ממון או יותר נכסים מאשר לצד השני.

הסיטואציה הזו בהחלט נפוצה אך היא לא מאפיינת את כל הסכמי הממון באופן גורף. ברוב הסכמי הממון יתחשבו באינטרסים של שני הצדדים וביכולת ההתקיימות של כל אחד מהם בנפרד, במקרה שחלילה יגיע היום והם ייפרדו.

הסכם ממון אמנם נתפס כחוזה שנחתם לפני הנישואין, אך בהרבה מקרים גם זוגות נשואים מחליטים לערוך הסכם שכזה, לכל צרה שלא תבוא.

מה ההבדל בין הסכם ממון שנחתם לפני החתונה, לבין הסכם ממון שנחתם אחריה?

מבחינת ההסכם והתוקף המשפטי שלו, אין הבדל מהותי בין הסכם ממון שנערך לפני החתונה לבין הסכם ממון שנערך אחריה.

לעיתים, ההחלטה לערוך הסכם ממון לזוג נשוי היא תולדה של משבר וצעד שכזה נועד כדי להגביל את בני הזוג, במקרה שהמשבר יחריף.

מבחינה משפטית שני ההסכמים תקפים באותה מידה ובשני המקרים, לרוב מי שיערוך את ההסכם הוא עורך דין לענייני משפחה שהתמחה גם בניסוח הסכמי ממון. ולמרות זאת - בשתי הסיטואציות יש הבדל בקבלת גושפנקה חוקית.

במקרה של הסכם ממון טרם הנישואים

 ניתן לאשרר את ההסכם באמצעות חתימה נוטריונית ואין חובה לאשר אותו בבית הדין לענייני משפחה (למרות שזה רצוי ואף מומלץ על מנת למנוע ניסיון ‘לתקוף’ את הסכם ולנסות להביא לביטולו). 

במקרה של הסכם ממון לזוג נשוי

 לא ניתן להסתפק באישור נוטריוני וכדי שההסכם יקבל תוקף של פסק דין, חובה לאשרר אותו על ידי ערכאה משפטית בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני.

כבר שנים רבות שאני נפגש עם זוגות, לפני החתונה או לאחריה. גם בהיותי עורך־דין לדיני משפחה ומגשר, אני יכול ויודע לראות את שני הצדדים. מניסיוני הרב אני יכול לומר שאם לא נעשו הסכמים לפני שהתא המשפחתי התפרק, הדיאלוג עלול להידרדר וחבל.

הסכם ממון שנעשה בצורה אחראית, בזמן שהזוג מנהל את חייו בשקט וברוגע יכולה לעשות הבדל תהומי בין זוג שנפרד בדרכי נועם לבין זוג שנפרד מריר ונוטר טינה ולכן המלצתי היא ברורה: התייעצו עם עורכ/ת דין לענייני משפחה וחתמו על הסכם ממון.

בהצלחה.